Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Činění tříslovinami - o kůře

Už asi tušíte, že při činění tříslovinami hraje kůra stromů dost významnou roli - je zdrojem právě těch nezbytných tříslovin. Takže tady proberu několik důležitých věcí, které by koželuh o kůře měl vědět.

Cílem je získat z kůry tříslovin co nejvíc - platí že čím více je v kůře tříslovin, tím je lepší. Množství tříslovin závisí hlavně na těchto faktorech:

 

Nezapomínejte, že strom, ze kterého oloupete i třeba jen metr vysoký pás kůry, uschne. Kůra se nikdy neloupe přímo ze živých stromů; pokud chcete kůru, musíte strom pokácet. Na druhou stranu z jednoho takového stoletého dubu budete mít kůry na několik let příležitostného činění dopředu.

 POZNÁMKA od Wolfa z Děčína: Dle středověkého práva bylo oloupání kůry z živého stromu koželuhem považováno za formu pytláctví a trestem bylo rozříznutí břicha dotyčného koželuha a jeho střevama byl obtočen kmen stromu, který svým počínáním poškodil. Konec střev mu měl být, co si tak matně vzpomínám, tesákem přibit ke kmeni skrze jeho tělo ... strom i koželuh měli umřít pomalou smrtí a spolu.

Tlustá kůra se z kmene loupe následovně. Sekyrou obsekejte kůru kolem dokola asi v půlmetrové vzdálenosti od začátku kmene, takže si vyznačíte půl metru dlouhý úsek. V tomto úseku kůru na jednom místě podélně sekyrou rozřízněte/prosekejte. V tomto záseku vsuňte ostří sekyry pod kůru a trochu zapačte - kůra by se měla začít odlupovat. Opatrným vsouváním sekyry a páčením uvolníte půlmetrový váleček kůry po celé obvodu, stáhnete ho a můžete pokračovat na další úsek. Případné nemocné a poškozené části kůry je třeba operativně obsekávat.

Začal jsem pracovat na tom abych se stal filmovou hvězdou, takže tady máte video:

Pro účely výroby tříslovinného nálevu je třeba kůru rozdrtit na malé kousky (což výrazně urychlí a zjednoduší vylouhování tříslovin). Profesionální koželuhové na to měli různé mašinky, které kůru samy nasekávaly, drtily mezi ozubenými koly nebo tak něco. V sekci o koželužských pomůckách popisuju svoje primitivní lámátko; po pokusech s březovou kůrou se ale ukázalo, že funguje jen na poměrně tenkou kůru smrku. Takže pro drcení kůry v domácích podmínkách bych doporučil - vezměte si špalek a lehkou sekyrku a odsekávejte z kůry malé kousky na rozloženou plachtu. Je to zdaleka to nejlepší co jsem vymyslel, na co nepotřebujete konstruovat žádný stroj. Vaším cílem je získat kousky o velikosti 2-3cm (komu se chce, tak i menší), přičemž hodnotná je i kůrová drť, která lítá všude kolem.