Vyprání a neutralizace
Jak: ve vodě, s pomocí slabé kyseliny.
Jak dlouho: praní chvíli, neutralizace tak 1 den
Proč: Po loužení v zásaditém prostředí musíme všechny zbytky louhu vymýt a pH kůže vrátit ke kyselosti.
Proprání je poměrně jednoduché - prostě to ždímeme a hnětáme ve vodě, kterou občas vyměníme. Cílem je dostat z kůže co nejvíc vápenné vody, ideálně všechnu. Chcete-li být důslední (což je dobré zvlášť pokud se chystáte činit tříslovinami - viz dále), tak vápennou vodu vytlačíte z kůže třeba tupou hranou kosy na koželužském špalku, nebo hladítkem na stole, a to několikrát během procesu praní. Někde doporčovali způsob, který zároveň odbude i neutralizaci - kůži na tři dny ponořit do tekoucí vody.
No a neutralizace. Po vápnění je pH kůže zásadité, vyprání to trochu spraví, ale ne úplně dokonale. Přirozené pH kůže je totiž kyselé (hádám že to bude těch 5.5, kterými se to svého času jen hemžilo v televizních reklamách na mýdla). Logický způsob neutralizace je louhovat kůže ještě chvíli v nějaké slabé kyselině. Já používám vodu s octem v poměru podle oka, ve které kůži nechám za občasného promíchání asi 1 den. Snažím se aby se kůže nejen neutralizovala, ale i trochu napiklovala (což je dost odvážné tvrzení, protože pH nikdy neměřím a všechno dávám od oka).
Pokud vápno před neutralizací nebylo z kůže z velké části odstraněno, během neutralizace zreaguje s tou kyselinou (octem). To mu sice pH spraví, ale zároveň produkty neutralizace zůstanou v kůži (většinou na povrchu) a ztěžují pronikání činící břečky dovnitř. Což je zvlášť citelné při činění tříslovinami, kterým se dovnitř moc nechce ani za těch nejlepších podmínek. Takže ještě jednou - pokud budete činit tříslovinami, vymačkejte toho vápna z kůže co nejvíc!