Není neobvyklé, že získáte kůži, ale zrovna ji nemůžete zpracovat. Třeba proto, že zabíjačka proběhla pozdě na podzim a teď už vám venku nic neuschne (sušit kůži nad topením se obvykle nepovede). Jak kůži uchovat do jara?
Předně je dobré kůži přezpracovat jak jen to jde. I ve špatném počasí můžete kůži omízdřit. Pokud ještě nemrzne (nebo máte na káď s vápnem místo třeba ve sklepě), můžete provést i odchlupení a následnou neutralizaci. Čím dál se v procesu přípravy kůže dostanete, tím lépe (pouze do činění bych se nepouštěl, pokud víte, že na jeho konci nebudete moci kůži hned mastit a měkčit; to neplatí pro činění tříslovinami, které můžete zahájit hned a kůže tříslovat celou zimu až do jara).
Vlastní konzervaci lze provést několika způsoby.
- Zmražením. Volba pro ty, kteří mají dost místa v mrazáku, nebo dokážou najít místo venku, kde zaručeně celou zimu nestoupne teplota nad nulu. Pokud máte tu možnost, je to nejjednodušší a nejjistější způsob konzervace.
- Sušením. Tlustší kůže se srstí schnou v našich podmínkách špatně, a ne vždy stačí vychnout dřív, než se začnou kazit. Nejlepší je asi použít tradiční způsob sušení - nalouct kůži na vrata masovou stranou ven - ale není to stoprocentní, záleží na počasí. Tenčí kůže, kterou jste omízdřili a odchlupili, zcela bez problému vyschne na půdě i v podmínkách naší zimy. Stačí ji nechat vyvěšenou nebo volně rozloženou a máte klid. Pozor, chlupaté kůže schnou mnohem hůř a někdy nevyschnou ani za celou zimu (zvlášť ovčí vlna usušení dost brání).
- Solením. Kůži si rozprostřeme, vysypeme na ní jemnou sůl a tu vtíráme z masové strany do kůže. Zvlášť důkladně se musí prosolit okraje a místa, kde má kůže tendence se ohýbat (a také místa, kde zůstala nějaká svalovina, pokud jsme neměli možnost mízdřit). Množství soli jsem nikdy neměřil, ale musí ji být opravdu dostatek. Takto solené kůže se mohou uchovávat i na hromadě nebo přeložené, ale nevydrží tak dlouho. Při teplém počasí bych jim dával asi dva měsíce.
- Solení + sušení. Asi nejrozumnější varianta. Kůži nasolíme (není třeba tak dokonale jako u čistého solení) a potom pověsíme masovou stranou nahoru někam, kde bude moci vysychat. I když vysychání bude postupovat pomalu, bude kůže do té doby chráněna solí.
- Kvašením. Pro pořádek zmíním ještě tuto metodu,o které jsem četl. V podstatě spočívala v krátkém zakvašení kůží zákvasem z otrub a vody. Po pravdě je to v podstatě činění zákvasem a má to kupu rizik (překvašení a následné uvolnění srsti), takže si nemyslím že by mělo smysl tento způsob konzervace používat.