Padání chlupů
Máme-li (nebo činíme-li) kožešinu, tak padání chlupů je častým problém. Shrnu co všechno může způsobit že kožešina začne chlupy pouštět.
- Kažení, hnití, zapaření. Tohle je nejobvyklejší důvod. Projevuje se to často hned po zabíjačce (pokud teplou kůži sbalím do balíčku, místo abych ji rozložil a nechal vychladnout), při delším skladování (pokud nezajistím konzervaci např. sušením, a nebo ji provedu nedostatečně) nebo při námoku konzervované kůže (pokud to dělám v teple, kůže je špinavá a nepřidal jsem do toho sůl). Je o o to ošidnější, že někdy se padání chlupů neprojeví hned. Například když dám kůži sušit, a ona schne pomalu a v teple, tak se může začít kazit. Jenže potom doschne a v suché kůži srst drží. Začne mi to padat až při námoku kdy se kůže zase rozmočí, a přitom to nebude způsobené tím námokem, ale tím že už kůže byla nahnilá předtím.
- Zásadité prostředí. Toho se cíleně využívá při odchlupování, ale může nám to i necíleně pokazit činění kožešiny. Nejobvyklejší důvod je příliš dlouhé praní surové kožešiny ve vlažné mýdlové vodě se sodou, nebo nedostatečné vymáchání kožešiny v čisté vodě po praní. Soda a mýdlo jsou holt zásadité. Kožešina by se měla propírat maximálně půl hodiny, a pak hned důkladně vypláchnout. Někdy se taky stane že do činící břečky napadá větší množství omítky, nebo podobného stavebního materiálu.
- Zdravotní stav zvířete, roční doba. Srst z nemocných zvířata opadává poměrně snadno i když s ní děláme všechno správně. Nemusí jít o žádnou kritickou nemoc, můžete to být třeba jen nějaký dočasný neduh, ze kterého se zíře vylíže samo, ale na srsti se to projeví. Také se musí dávat pozor jestli jsme zvíře nepodřízli zrovna v době línání. Při tom srst pouští prakticky sama.
No a co dělat aby to chlupy nepadaly? Především samozřejmě vyvarovat se výše vypsaných problémů. Buď jak buď, počítejte s tím, že i když uděláte všechno dobře, srst prostě může povolit. Někdy se to stává. Nicméně můžeme zvolit i některá preventivní opatření, která naše šance vylepší.
- Při námoku udržovat vodu čistou (pravidelně vyměňovat nebo použít tekoucí), a přidat do ní sůl.
- Činící břečku neodfláknout a pravidelně kontrolovat jestli se nekazí (pokud uděláme břečku málo koncentrovanou, tak se to může stát). Nádobu s břečkou zakrývat aby do ní nenapadaly nečistoty.
- Po skončení činění kůži pořádně proprat a co nejdřív usušit. Tohle se týká těch způsobů činění, které se "dají přehnat", jako je např. činění zákvasem nebo kyselinou. Pokud to přeženeme, tak první věc, co se stane, je, že vypadají chlupy.
- Mám-li už kožešinu hotovou, pak bránit tomu aby se znovu namočila. V suché kůži chlupy drží lépe, a když ji znovu namočíme, dáme znovu šanci hnilobě.