Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

mizdreniJak: mechanickým oškrabáním
Jak dlouho: Podle velikosti kůže tak 1/2 hodiny až hodinu.
Proč: Abychom odstranili mázdru.

Máte naštudováno složení kůže? Ne? Tak honem šup tam - složení kůže

Tak. Teď už víte, že kůže se skládá ze tří vrstev - pokožky, škáry a mázdry. A mázdra že jsou jakési vazy či co a musí se z kůže odstranit. Tak jdem na to.

Mízdření se provádí na koželužském špalku pomocí koželužské kosy (viz nástroje Tam se podívejte i na alternativy ke špalku a kose). Dá se to dělat i na kůži napjaté v rámu (místo na špalku) s pomocí zahnuté indiánské škrabky či evropského půlkulatého nože zvaného lunellum, tomu jsem ale na chuť nepřišel. Rám má tu nevýhodu, že do něj kůži musíte složitě a zdlouhavě upínat, zatímco na špalek ji prostě položíte. Krom toho při svém prvním (a, přiznávám, jediném) pokusu o použití škrabky jsem skončil s kůží rozřezanou na cáry. Ale proti gustu ...

Hoďte kůži na koželužský špalek tak, aby byla na povrchu rozprostřená (masovou stranou navrch) a aby její část visela přes vyšší konec špalku. Pak se k vyššímu konci špalku postavte, opřete se o něj břichem (čímž cíp kůže přitisknete a nebude vám to pak ujíždět) a vezměte do ruky koželužskou kosu. Přiložte ostří v ostrém úhlu ke kůži a tahem směrem od sebe šekrábněte vrstvu blan (případně vazů, tuku, masa). Je to krátký pohyb, moc na to netlačte a v žádném případě nepohybujte kosou ze strany na stranu jako kdybyste chtěli řezat - okamžitě byste kůži prořízli. Pokud seškrábnutím odhalíte většinou bílou hladkou vrstvu, která se dál nedá škrabat, tak jste se dostali až na škáru, což bylo cílem. Jakmile se dostanete do správné vrstvy, můžete zkusit kosu otočit a škrabat tupou hranou a delšími silnějšími tahy. Pokud to jde (většinou tam, kde je kůže tlustší), máte výhodu že se nemusíte bát proříznutí. Opatrně seškrabávejte mázdru všude kam se dostanete, pak kůži posuňte a škrabejte dál a dál, až bude celá očištěná. Podle potřeby přitom používejte ostrou nebo tupou hranu kosy.

Jelikož tento popis připadal spoustě lidem málo popisný, nechal jsem se natočit na video, abyste to přímo viděli.

Zajímavost - byl jsem upozorněn že lze mízdřit i tlakem vody, tzv. wapkou. Nevěřil bych tomu, ale dle videa to fakt funguje. Takže pokud se vám nechce škrabat růčo a máte k dispozici takovouto mechanizaci, můžete to zkusit. Já wapku nemám, takže jsem to nezkoušel.

 Malé doplnění od návštěvníka webu Vita:

Pozor na místa od střely! jedno jsem zvětšil

A ještě pozdější doplnění:

Vracím se se zkušenostmi s wapkou. 150 barů je nepužitelných - 250bar je nutných i na nutrii co se máčí 10 dni. Na nutrii vznikla řada trhlin, ale není jisté jestli tam nebyly už před mízdřením. Tím pádem wapku doporucuji urcite na pevne kuze a kozichy, silnou, s rotacni tryskou a dulezity je pevny podklad a uhel strikani - cca 45stupnu, i mene. Taky je z toho trochu neporadek.

 

Různé informace:

Pochopil jsem proč staří koželuzi doporučovali námok provádět po dobu několika týdnů a opakovaně během té doby masovou stranu kůže zpracovávat kosou. Jde o to, že po mízdření čerstvé kůže vám tam i při nejlepší vůli zbydou různé blány. Není to taková krize, dá se činit i s nimi, ale při snaze o dokonalejší výrobek je dobré se jich zbavit. Jenže to nejde ani ostrou ani tupou hranou, tak co s tím? Finta je v tom, že blány jdou lépe seškrábnout když nabobtnají. Takže po prvním omízdření můžeme dát kůži namáčet a po pár dnech ji mízdřit znovu - to, co předtím nešlo, teď půjde dolů snadno. Lze to opakovat několikrát, každé další opakování přinese lepší očištění. Ideální by bylo omízdřit kůži ještě jednou po loužení a odchlupení, jenže tam je riziko poškození povrchové vrstvy škáry.

Toto opakované mízdření (v angličtině jsem se setkal s pojmem 'membraning') jsem letos zkoušel a jsem z něho velmi nadšen, rozhodně to teď budu dělat pokaždé (s výjimkou kožešin, kde dlouhý námok nerisknu kvůli vypadávání srsti).

Zkušenost od Martina Macáška s mízdřením králíků: Zkoušel jsem je mízdřit oškrábávaním nožem a moc to nešlo, kůži jsem na několika místech prořízl, králíčí je dost křehká. Pak jsem si všiml odstátého místa pod ocasem, kůže se tam odděluje od toho co potřebujeme dostat pryč a tak jsem zkusil za to potáhnout a ono to šlo celkem pěkně dolů. Takže králíky mízdřím tak, že začínám pod ocasem a postupně pomocí palců odděluji kůži od ostatních blan co tam nechcu mít. Je třeba akorát dávat pozor na protržení, musí se to tahat s citem a když cítím že kůže už je tenká, tak palcem přiberu trochu blan z mázdry a jakoby se ke kůži přidala další vrstva. Takže se vlastně netahá, ale jenom pomocí palce odděluje mázdra od kůže. Po pár centimetrech. Když se tahá tak se většinou kůže utrhne. Pokud zbyde trochu tuku na kůži tak oškrábnu nožem.

 


Nutrie po omízdření WAPkou
Nutrie po omízdření WAPkou
Jelen Sika po omízdření WAPkou
Jelen Sika po omízdření WAPkou