Domácí koželužství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 21.3.2010:
statistiky

Blány na buben či banjo

Jeden návštěvník mého webu, který vyrábí banja, sháněl na banjo kožené blány. Sdělil mi že z nedostatku jiných možností uvažoval o nákupu kůží z amerického obchodu, do kterého je dovážejí z Pákistánu. Chápu že pokrok se nedá zastavit, ale přeci jen, nemělo by to mít nějaké hranice? Kam se poděli čeští koželuhové, že už u nás nikdo kožené blány nevyrábí?

Kožená blána se používá v různých hudebních nástrojích. Nejznámější jsou všechny typy bubnů, nicméně blánu má i to banjo, a nebo třeba lidový nástroj zvaný fanfrnoch. Blána do kteréhokoli z těchto hudebních nástrojů je kůže, která prošla těmito fázemi zpracování:

 

 

Jinými slovy - kůže na buben je nečiněná. Je tedy jednodušší vyrobit kůži na buben, než kůži třeba na opasek.

Nejvíce používaná kůže je kozí, méně ovčí nebo telecí. Tyto kůže jsou vhodné právě na ta banja, a na většinu bubnů typu djembe, bódhrán atd. Říká se že kozí kůže dává nejvyšší a nejostřejší zvuk (což nemůžu posoudit). Jelení a kravské kůže se používaly méně, spíš na větší bubny, a měly by dávat zvuk hlubší a tlumenější. Pokud dokážete od myslivců sehnat srnčí kůži, tak jsem přesvědčen že by se dala použít se stejným výsledkem jako kozí.

Jakmile máte omízdřenou, odchlupenou a neutralizovanou kůži, tak ji ještě zamokra rozložíte a vyříznete z ní kruh o průměru o něco větším než má váš buben. Mokrou kůži potom na buben upnete - to se dělá u každého bubnu jinak. Pokud upínáte koženými řemínky, tak si ze zbytku kůže musíte tyto řemínky nařezat. Dělá se to tak, že začnete na jednom místě na okraji, a řežete (nebo stříháte) postupně do spirály směrem ke středu, takže vyrobíte jeden děsně dlouhý řemínek. Řemínky k upínání se používají zamokra, stejně jako kůže.

Buben s upnutou mokrou kůží potom prostě necháte uschnout. Kůže se při schnutí smršťuje, takže se krásně vyhladí, ztvrdne a hlavně napne. Jakmile úplně uschne, můžete se pustit do bubnování.

Pokud jste si kůži připravili, ale ještě ji nechcete na buben upnout, tak ji přehoďte přes nějakou rovnou hladkou tyč (třeba přes násadu koštěte) a nechte uschnout. Suchá se dá skladovat klidně několik let. Jakmile ji chcete použít, vložíte ji do nádoby s vodou na tak dlouho, dokud úplně nezměkne a nebude všude dokonale vláčná. Pak se můžete pustit do řezání kruhu a upínání.

 


Fanfrnoch s blánou vyrobenou přesně dle tohoto postupu
Fanfrnoch s blánou vyrobenou přesně dle tohoto postupu