Činění kožešin snadno a rychle
Pokud se vám nechce študovat návod a chcete si prostě jednoduše a rychle vyčinit svoji kůži, je to tady shrnuté. Je to návod na vyčinění kožešiny, tedy s chlupama. Každý bod je tady na webu vysvětlen lépe a detailněji, takže pokud se o něm chcete dozvědět víc, máte tam odkaz.
Potřeby:
- Lavor dostatečně velký na kůži
- Mýdlo (nejlépe tekuté) nebo i šampon
- Kuchyňská sůl
- Kamenec (síran hlinito-draselný), pokud možno jemně namletý. Obvykle lze koupit v drogerii.
- Několik vajíček
Postup:
1) Pokud je kůže suchá, namočte ji do studené vody s trochou soli, a nechte ji tam tak dlouho, dokud nebude zcela měkká. Pokud máte na výběr, dejte ji někam do chladu nebo aspoň stínu. Viz námok.
2) Kůži omízdřete - z masové strany oškrabejte všechny zbytky masa, tuku a blan. Lze to dělat nožem, ale opatrně. Viz mízdření.
3) Připravte si v lavoru vlažnou vodu s mýdlem. Kůži do ní vložte a max. půl hodiny propírejte. Tím odmastíte a vyčistíte srst.
4) Hned po vyprání kůži properte v čisté vodě a odstraňte všechny zbytky mýdla.
5) Smíchejte kuchyňskou sůl a kamenec v poměru 2:1. Na jednu kůzlečí kůži je potřeba malý kelímek od jogurtu této směsi. Máte-li kůži větší nebo menší, dávku přizpůsobte; pokud si nejste jistí, dejte toho radši víc. Směs v lavoru rozpusťte ve vodě, vložte kůži, dolijte tolik vody, aby kůže byla potopená a zamíchejte. Viz činění kamencem.
6) Kůži v břečce nechte týden a aspoň dvakrát denně zamíchejte.
7) Po týdnu kůži vyndejte a důkladně properte v čisté vodě.
8) Smíchejte 3 žloutky a 3/4l vody. Kůži nechte okapat ale ne uschnout, a z masové strany ji potřete žloutkovou směsí. Potom ji přeložte napůl masovou stranou dovnitř, zabalte do balíčku a nechte den odležet. okud možno ne na slunci, aby se kůže nezapařovala a ani nevysychala. Viz mazání.
9) Po dni hoďte kůži přes tyč (např. násadu od koštěte) srstí navrch, a nechte srst oschnout - lze i na slunci. Poté kůži otočte a sušte masovou stranu. Když je kůže už oschlá, ale pořád vláčná, důkladně ji potahejte masovou stranou přes dřevěnou hranu - např. prkno natlučené mezi dvěma stromy, ale lze použít i opěradlo židle. Potahanou kůži nechte chvíli schnout, a pak ji znovu potahejte. Toto dělejte dokud kůže není zcela suchá. Čím lépe kůži taháte přes hranu, tím měkčí bude. Viz měkčení.
10) A je hotovo.